Dosáhnu na osobní bankrot?

geralt / Pixabay

Již několikátý měsíc řešíte upomínky od věřitelů a finančních společností, které se hromadí ve vaší poštovní schránce? Velká část vašich výdělků jde pouze na splátky dluhů, které jste si v nerozvážnosti nabrali? Jednalo se o půjčky v hotovosti, půjčku na občanku nebo snad půjčky od předních českých finančních společností? Ať jsou důvody vaší nepříjemné finanční situace jakékoli, nepropadejte panice a beznaději.

I takové problémy, které s sebou dluhy nesou, mají efektivní řešení, kterým je od roku 2008 osobní bankrot neboli oddlužení. Ne každý se však svých dluhů může zbavit.

Kdo může osobní bankrot vyhlásit?

Jedná se především o fyzické osoby, které nejsou podnikateli. Tyto osoby musí mít však dostatečný a pravidelný příjem, kterým budou schopny pokrýt v následujících pěti letech alespoň 30% z celkové výše dluhů (která po vyhlášení osobního bankrotu dále nenarůstá). To, zda máte dostatečný příjem, si můžete ověřit prostřednictvím řady kalkulaček, které jsou volně dostupné na internetu. Pozor, příjmem se však nerozumí pouze odměna za práci, ale také mateřská, nemocenská apod.

Pokud nemáte dostatečný příjem, můžete zvýšit svou peněžní zásobu rozprodáním majetku (toto není vaše povinnost, ale právo). Další podmínkou, kterou bude soud zkoumat je to, zda máte více věřitelů, u kterých nejste schopni dostát svým závazkům.

Zajímavý článek:  Půjčka na auto může být výhodná

Aby vám byl osobní bankrot povolen, nesmíte být v uplynulých pěti letech pravomocně odsouzeni za trestný čin majetkové nebo hospodářské povahy. Zde se řadí nejčastěji krádeže, nejrůznější druhy podvodů, krácení daní apod.

Co mě čeká po vyhlášení osobního bankrotu

Zejména cesta, která nebude ani trochu jednoduchá. Místo pravidelného platu vám zbyde pouze životní minimum, se kterým zkrátka budete muset vyžít. Pokud však vytrváte až do konce, těšit se můžete na zcela nový život bez protivných a všudypřítomných dluhů.