Jak se dostat z dluhové pasti?

Řekli jste si, že to bude jenom výjimka, peníze si prostě půjčíte jenom jednou a to výhradně k pokrytí nejnutnějších výdajů. Mohlo se jednat o výběr z bankomatu do mínusu nebo o zavolání na číslo, které slibuje hotovost v rekordním čase kde komu. Z čeho ale vzniklý dluh uhradit, když na konci měsíce zase nezbyla v peněžence ani koruna? Nakonec zůstane pouze jediná otázku, to ta, jak se dostat z dluhové pasti.

Řešení přinesla další půjčka nebo úvěr od vyhlášené finanční společnosti. A pak jste se najednou ocitli v kolotoči, ze kterého není ani trošku jednoduché vystoupit. Jeden dluh lepí druh druhý a upomínky od jednotlivých společností se ve vaší schránce začaly kupit více, než reklamní letáky. Dluhová past se vám ukázala v celé své kráse a se všemi důsledky, které v prvopočátku možná ani nedomýšlíte. Jak z ní ven?

Neignorujte upomínky věřitelů

Myslíte si, že zapomínáním vaše dluhy zmizí? Procesem, ve kterém si hrajete na „mrtvého brouka“ nic nevyřešíte, ba naopak. Vaše dluhy mohou narůst do obřích rozměrů, u kterých je řešení ještě mnohonásobně složitější. Nezapomínejte tedy na pravidelný výběr poštovní schránky a průběžné reakce. Snažte se splácet pravidelně – třeba po malých částkách, jejich výši lze dohodnout u konkrétních společností. Rozhodně ale jejich upomínky neignorujte, v krajním případě byste totiž mohli pobírat pouze životní minimum a živořit na pokraji chudoby.

Zajímavý článek:  Jak vyřešit problémy s dluhy?

Konsolidace půjček

Jedná se ve své podstatě o jakési jednocení půjček (psali jsme zde), které nabízí řada českých finančních společností, bank i soukromých osob. Taková konsolidace vám může pomoci zejména v případě, kdy dlužíte více lidem nebo společnostem a nestíháte hradit jednotlivé splátky. Z několika menších splátek totiž vznikne jedna velká, kterou lze hradit formou splátkového kalendáře.

Osobní bankrot = oddlužení

O oddlužení žádá každý rok stále více Čechů. Jedná se o proces, který vám musí schválit příslušný soud a to za předem stanovených podmínek. Pokud usoudí, že máte na oddlužení nárok, čeká vás pětiletá cesta, které dominuje živoření. Jestliže však vytrváte až do konce, můžete se těšit na zbrusu nový život bez dluhů!

bykst / Pixabay