Exekuce 2013: na jaké změny se připravit?

Ve světě exekucí došlo v roce 2013 k opravdu velkému třesku. Exekuce získaly nový kabát a na osoby, které se do spárů exekutorů dostaly, čeká spousta více, či méně příjemných novinek. Některé z novinek dlužníci ocení, některé budou naopak zatracovat. Pojďme se tedy společně podívat alespoň na ty nejzajímavější změny, které budeme muset od 1. ledna 2013 všichni akceptovat.

Exekuce bez rozhodnutí soudu

Tato novinka dlužníky asi příliš nepotěší. Exekutoři totiž díky ní budou moci zahájit exekuční výkon i bez souhlasu příslušného soudu, jak tomu bylo doposud. Toto opatření povede ke zkrácení exekučního řízení a uvolnění zahlcených soudů. Jak na tuto skutečnost budou reagovat dlužníci – to si asi dokážeme všichni domyslet.

Předžalobní výzva

Naopak tato exekuční novinka dlužníky velmi potěší. Do spárů exekutorů se bohužel můžete dostat i kvůli korunovým položkám a to třeba právě během jízdy v MHD na černo. V minulých letech se nezřídka stávalo, že dluh v řádech pár stovek korun se vyšplhal na několik desítek tisíc. Výjimkou nebylo ani to, že jste jednoho dne narazili na exekutora přímo ve dveřích svého bytu. Tomu je však nyní učiněna přítrž.

Pokud bude chtít exekutor zahájit výkon své pravomoci nebo svůj nárok uplatnit u soudu, bude vám muset doručit předžalobní výzvu a to zpravidla sedm dní před podáním žaloby.

Exekuce spojená s videozáznamem

Konec lichvářským praktikám! Od roku 2013 bude muset každý exekutor vykonávající exekuce pořídit jejich videozáznam, ale to za předpokladu, že o to dlužník nebo rodina dlužníka požádá. Budete-li mít problém s přístupem exekutora, stačí požádat o prozkoumání video záznamu, který může být usvědčujícím důkazem nekalých praktik. Exekutor vám také od nového roku nesmí zabavit žádného – byť i sebevíce dražšího domácího mazlíčka! Nově také bude moci exekutor provést exekuce na bankovní účet vašeho manžela nebo manželky.

Zajímavý článek:  Žití na dluh - "fenomén" dnešní doby
geralt / Pixabay