Půjčky studentům – půjčí mi v bance?

PublicDomainPictures / Pixabay

Půjčky studentům jsou, chtělo by se říci bohužel, až příliš snadné. Banky, které v mladých lidech vidí své potenciální budoucí movité klienty, si studenty vysloveně předcházejí.

Půjčky studentům – Kontokorent

Tak zvaný kontokorent, přečerpání účtu do mínusu, je vlastně samozřejmostí ke každému studentskému účtu u kterékoli banky. Jen jeho výše se liší. Pohybuje se od dvou až po sto tisíc korun, které jsou studentům s prokazatelným příjmem některé banky ochotny půjčit.

U většiny bankovních ústavů se tato částka pohybuje mezi deseti až dvaceti tisíci korun a je úročena 12 – 18% ročně. Mimoto některé banky nabízejí i studentům bez prokazatelných příjmů také kreditní karty.

Půjčky studentům u bank

Velké banky nabízejí i speciální studentské půjčky. Zatímco někde jsou ochotni poskytnout účelový úvěr na vzdělávání i studentům bez vlastního příjmu, většinou banky požadují v takovémto případě ručení rodičů nebo jiných osob s doložitelným příjmem. Specialitou studentské půjčky je, že je určena účelově na vzdělávání, jsou zde jiné úvěrové sazby a poplatky než u běžných půjček a její splácení lze odložit až na dobu, kdy bude student výdělečně činný.

Žít na dluh je normální?

Student je povětšinou mladý člověk, který se setkává s životní realitou poprvé. Mnohý se nechá zlákat vidinou finanční částky, kterou by sám nedal dohromady, a na budoucnost příliš nemyslí. Ale stačí, aby nevyšla brigáda a může nastat problém se splácením.

A protože všichni problematičtí dlužníci se zapisují do registru, kde je jejich jméno volně dostupné všem bankovním ústavům po dobu čtyř let, může se takový nerozvážný jedinec snadno dostat později do potíží, např. až bude za pár let žádat o úvěr na bydlení.

Rovněž může přivést do nepříjemné situace své rodiče, u kterých mívá trvalé bydliště. Dojde-li k vymáhání dluhu, zamíří exekutor automaticky právě k nim. Přestože je tedy investice do vzdělání je jedna z nejlepších věcí, kterou pro sebe můžete udělat, postupujte raději i zde s nejvyšší možnou rozvahou.