Na co si Češi nejvíce půjčují?

OpenClips / Pixabay

Půjčit si peníze, nakupovat hned, nešetřit a nečekat – skvělé. Ta druhá polovina problému – splácet, často i mnoho let, uskromnit se a doufat, že se nedostanu do finančních potíží, už je poněkud méně růžová. Jen naprosto nezodpovědný jedinec odbude mávnutím ruky všechna rizika, která na sebe, přijetím takového závazku jako je půjčka, bere. Bohužel, jsou mezi námi i tací. Víte, na co si Češi nejvíce půjčují? Čtěte v následujících řádcích.

Půjčky na bydlení

Češi, ač tomu mnozí z důvodu nejrůznějších poplašných zpráv nebudou věřit, se chovají poměrně zodpovědně a nejčastěji si půjčují na bydlení. Tyto půjčky tvoří až dvě třetiny z celkového objemu všech zapůjčených finančních prostředků. Takováto dlouhodobá půjčka ale patří bezpochyby k těm rozumnějším – za peníze získáváme trvalou hodnotu, jejíž cenu lze v průběhu let dále zhodnocovat.

V souvislosti s věkem

Takovéto chování je však příznačné spíše pro mladší generaci – třicátníky s vyšším příjmem, kteří zakládají vlastní domácnost a rodinu a vlastní bydlení pokládají nikoli za investici, ale vylepšují si tak vlastní životní standard.

Poněkud jiná situace je u generace starší, zde bohužel převažují krátkodobé spotřební úvěry, tedy ten nejméně výhodný typ půjčky. Podobně je na tom i generace nejmladší, mladí lidé do třiceti let, často ještě studenti, kterým banky často samy nabízejí rádoby výhodné úvěry a kreditní karty. Oblíbený reklamní slogan se zde nese v duchu – už nemusíte čekat na zakoupení své vysněné věci, my zaplatíme za vás!

Zajímavý článek:  Peněženka dostala po Vánocích zabrat? Vyzkoušejte bezkontaktní platby
Žití na dluh

Jak se dostat z dluhové pasti si přečtěte v tomto článku.

Máte-li dobrý příjem a půjčíte si na bydlení, na které byste jinak nedosáhli, jistě to lze považovat za rozumný počin. Přidá-li se však k tomu ještě leasing na auto a spotřební úvěr na zařízení, je to již na pováženou. K žití na dluh se bohužel nejčastěji uchylují ty nejslabší příjmové skupiny, které si, reálně spočítáno, nemohou dovolit splácet vůbec. A právě z tohoto důvodu si navíc půjčují za nejméně výhodných podmínek.